Terapia pedagogiczna – co to jest, jakie przybiera formy?

Ostatnia aktualizacja artykułu: 19 stycznia 2024

Pedagogika jest tak szeroką dziedziną naukową, że po ukończeniu studiów wyższych znaczna większość absolwentów decyduje się ukierunkować swoją działalność zawodową zapisując się na studia podyplomowe. Popularną i pożądaną specjalizacją jest terapia pedagogiczna, dzięki której pedagog specjalny może przeprowadzać odpowiednie działania np. w przedszkolu. W tym artykule sprawdzimy na czym polega terapia pedagogiczna i jakie są formy tego typu pomocy.

Co to jest terapia pedagogiczna?

Do polskich szkół uczęszczają uczniowie z problemami, które powodują trudności w nauce, a także z pewnymi barierami wpływającymi negatywnie na rozwijanie przez nich relacji społecznych. W sytuacjach, w których rodzic lub nauczyciel zauważy pewne prawidłowości, pomocna okazuje się terapia pedagogiczna. Jest to szereg oddziaływań na uczniów, którzy przejawiają problemy w procesie edukacji. Odbywa się to za pomocą różnych środków dydaktycznych, pedagogicznych i wychowawczych, dzięki którym można zredukować ujemne konsekwencje, a także znacznie poprawić podstawowe umiejętności ucznia.

Terapia pedagogiczna w przedszkolu

Bardzo często trudności dziecka zauważane są już na etapie wczesnoszkolnym. To właśnie u kilkuletnich dzieci można zaobserwować trudności dotyczące zaburzonej motoryki, percepcji wzrokowej, a nawet analizy i syntezy słuchowej. Dzięki temu ogromne znaczenie odgrywa terapia pedagogiczna w przedszkolu, ponieważ to od wczesnej reakcji zależy, czy i w jakim stopniu dziecko będzie miało problemy w kolejnych latach z podstawowymi umiejętnościami, jak czytanie i pisanie.

Zarówno w przedszkolu, jak i na kolejnych etapach edukacyjnych terapia pedagogiczna ma za zadanie:

  • stymulować rozwój dziecka,
  • usprawnić funkcje psychomotoryczne,
  • wyrównać braki w umiejętnościach,
  • wyeliminować niepowodzenia dydaktyczne, społeczne i emocjonalne.

terapia pedagogiczna w przedszkolu

Terapia pedagogiczna – nie każdy nauczyciel może ją prowadzić

Osoba prowadząca zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej wdraża aktywności mające na celu pobudzić konkretne obszary – przybierają najczęściej formę zabawy. Przykładowo w celu ćwiczenia percepcji wzroku nauczyciel organizuje zabawy polegające na dobieraniu par jednakowych figur geometrycznych czy rysowania kompozycji za pomocą szablonów. W terapii stosuje się urozmaicone metody oraz formy pracy, które mogą być wzbogacone specjalistycznymi programami komputerowymi lub grami edukacyjnymi.

Do każdych ćwiczeń należy podchodzić z odpowiednią starannością, a organizacja zajęć powinna być dobrana do potrzeb uczniów. Jest to możliwe tylko w sytuacji, w której zajęcia prowadzi nauczyciel posiadający kwalifikacje z zakresu terapii pedagogicznej oraz wiedzę pozwalającą na skuteczne i bezpieczne oddziaływanie na ucznia.

Czy terapia pedagogiczna to pedagogika specjalna?

Wiele osób zainteresowanych podjęciem takiej specjalności zastanawia się czy terapia pedagogiczna to pedagogika specjalna. Otóż z aktualnie obowiązującym standardem kształcenia, terapia pedagogiczna należy do grupy zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka z zakresu pedagogiki korekcyjnej, która może być prowadzona przez pedagoga specjalnego.

Studia podyplomowe dla aspirujących terapeutów pedagogicznych

Pedagodzy specjalni każdego dnia spotykają się osobami, które potrzebują pomocy – wśród nich są przede wszystkim dzieci oraz młodzież. Osoby zainteresowane prowadzeniem zajęć wspierających w różnego rodzaju trudnościach mogą w łatwy sposób zdobyć przygotowanie do pracy zapisując się na studia podyplomowe „Terapia pedagogiczna (Pedagogika korekcyjna) dla pedagogów specjalnych”.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE DO PROWADZENIA TERAPII PEDAGOGICZNEJ

Studia są realizowane przez naszą Uczelnię na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu.

Terapia pedagogiczna – gdzie można pracować po studiach?

Ich ogromną zaletą jest kwalifikacyjny charakter, co oznacza, że każdy absolwent kierunku oprócz bogatej wiedzy uzyskuje uprawnienia do zajmowania stanowiska:

  • nauczyciela wspomagającego,
  • pedagoga specjalnego w przedszkolach i szkołach,
  • terapeuty pedagogicznego w ogólnodostępnych i specjalnych przedszkolach, szkołach i placówkach.

zaburzenia emocjonalne u dzieci kurs online

Wiele osób zastanawia się w kontekście terapii pedagogicznej gdzie można pracować oprócz powyższych placówek. Otóż wykorzystując wiedzę zdobytą w trakcie studiów, absolwenci mogą podjąć zatrudnienie także w innych placówkach edukacyjnych, internatach i bursach czy ośrodkach wspierania rozwoju dzieci oraz młodzieży.

Teoria i praktyka przydatna w codziennych zadaniach

Podstawa programowa przewiduje zagadnienia z zakresu prowadzenia diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, form organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także wsparcia rodziców i innych nauczycieli pracujących z uczniami. Rozbudowany program realizowany jest przez słuchaczy w trakcie trzech semestrów, w których 120 godzin przewidziano na doskonalenie umiejętności podczas praktyk.