Przygotowanie pedagogiczne do pracy psychologa

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów

Znalezienie pracy jako magister psychologii może nie być łatwe. Jest bardzo dużo ofert pracy, ale tylko ułamek z nich dotyczy pracy psychologa w ośrodkach zdrowia, szpitalach czy prywatnych klinikach. Większość z nich oferuje pracę w ośrodkach dla niepełnosprawnych, nieuleczalnie chorych, dla dzieci z różnymi schorzeniami, czy po prostu w firmach prywatnych jako osoby do szkolenia lub rekrutowania pracowników. Jest jednak jeszcze jedna ciekawa możliwość pracy: szkoły i kluby sportowe dla dzieci i młodzieży. Okazuje się, że jest bardzo duży nabór na psychologów nauczycieli właśnie do szkół publicznych i niepublicznych oraz do klubów sportowych jako psycholog dla uprawiających sport dzieci i młodzieży, które wiążą z tym swoją przyszłość zawodową. Jednakże, aby dostać wakat w placówkach oświatowych potrzebne jest przygotowanie pedagogiczne do pracy psychologa. Jak można je zdobyć?

Wedle polskiego systemu kształcenia osoba z tytułem magistra psychologii może wykonywać ten zawód. Jeżeli ktoś zdecydował się na dwustopniowe studia i dopiero ukończył stopnień I z tytułem licencjata, to niestety nie może pracować jako psycholog. Jednakże można już zapisać się na studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego dla psychologów. Wymaganiem, aby zapisać się na studia podyplomowe z jakiejkolwiek dziedziny jest właśnie ukończenie co najmniej I stopnia studiów wyższych. Oczywiście studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego można też ukończyć dopiero wtedy, kiedy będą nam potrzebne do podjęcia pracy, ale już na etapie planowania kariery zawodowej warto myśleć perspektywicznie i sprawdzać co jakiś czas aktualne oferty pracy oraz wymagania dla kandydatów. Może to być świetny punkt wyjścia, aby wiedzieć, jakie kwalifikacje są nam potrzebne do podjęcia wymarzonej pracy.

A co z przygotowanie pedagogicznym? Takie studia trwają 3 semestry, czyli 270 godzin lekcyjnych oraz 150 godzin praktyk zawodowych. Studia podyplomowe można zacząć jeszcze w trakcie trwania stacjonarnej nauki, więc nie tracimy dodatkowo czasu. A osoby, które i tak mają go mało mogą zapisać się na studia online w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Ta szkoła jest wpisana do rejestru szkół wyższych oraz do rejestru placówek szkoleniowych, co oznacza, że ma pełne prawo prowadzić studia podyplomowe, ponieważ spełnia odpowiednie wymagania stawiane przez MEN czy MNiSW.

Same studia przez Internet są bardzo elastyczne. Co prawda trzeba uczyć się zgodnie z przewidzianym programem, tj. 270 godzin lekcyjnych, ale można samodzielnie wybrać czas, w którym będziemy się uczyć. Po każdym dziale trzeba zdać test z wiedzy czy zrobić projekt, a na zakończenie zdać egzamin. Dlatego nie można powiedzieć, że te studia nie wymagają od nas zaangażowania.