Przygotowanie pedagogiczne studia online – dlaczego warto je ukończyć?

podyplomowe studia pedagogiczne dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja artykułu: 18 marca 2024

Czy przygotowanie pedagogiczne studia online to dobry sposób na zdobycie upragnionych kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela? To pytanie retoryczne dla osób, które już skorzystały z naszej oferty nauki z wykorzystaniem nowoczesnych metod kształcenia na odległość. Wątpliwości osób, które nie znają najnowszych form kształcenia, okazują się bezzasadne, biorąc pod uwagę zgodność programu z aktualnymi przepisami oraz konkurencyjne ceny. Dlaczego warto zrealizować przygotowanie pedagogiczne w ramach studiów online?

Po pierwsze – oszczędność czasu i pieniędzy

Rzućmy więc trochę światła na przygotowanie pedagogiczne w trybie online oferowane przez naszą Uczelnię. Pierwszym atutem jest różnica w poniesionych kosztach – nauka z wykorzystaniem platformy online do klasycznej formy stacjonarnej okazuje się korzystniejsza, ponieważ wyklucza dojazdy, noclegi i inne wydatki związane z dotarciem na teren placówki. Nauka w dowolnym miejscu i czasie oraz brak konieczności dostosowywania się do z góry ustalonego terminu zjazdów to również bardzo duża przewaga nad klasyczną formą, co daje poczucie większej swobody i elastyczności.

Po drugie – program zgodny z aktualnymi wymogami

Kolejną zaletą kształcenia z wykorzystaniem platformy dydaktycznej jest zgodność studiów z aktualnymi wymogami. Studia realizowane są na podstawie wytycznych zawartych w:

  • Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. 2023 poz. 2102) oraz
  • Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 1450 ze zm.).

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE PEDAGOGICZNE WYMAGANE DO PRACY JAKO NAUCZYCIEL

Przygotowanie pedagogiczne – ile godzin? Zgodnie z wymogami ministerstwa

Oznacza to, że program każdego z kierunków z zakresu przygotowania pedagogicznego przewiduje co najmniej 270 godzin zajęć teoretycznych oraz 150 godzin praktyk, które słuchacze realizują w trakcie trzech semestrów.

Warto zaznaczyć, że przygotowanie pedagogiczne online umożliwia realizację metodą kształcenia na odległość część teoretyczną – praktyki słuchacze realizują indywidualnie w wybranej placówce, zgodnej z kierunkiem kształcenia.

Po trzecie – takie same dokumenty jak na studiach stacjonarnych

Po ukończeniu studiów z zakresu przygotowania pedagogicznego słuchacze otrzymują takie same dokumenty, jak w przypadku klasycznej formy stacjonarnej. Co więcej, na świadectwie ukończenia studiów podyplomowych nie widnieje informacja na temat formy kształcenia.

Po czwarte – szeroki wybór kierunków kwalifikacyjnych

W ofercie naszej Uczelni znajdziesz wiele kierunków z zakresu przygotowania pedagogicznego, dzięki którym zdobędziesz kwalifikacje do pracy na danym etapie edukacyjnym. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada w swojej ofercie studia podyplomowe zgodne z wytycznymi ministerstwa z zakresu przygotowania pedagogicznego:

Dla kogo przygotowanie pedagogiczne online?

Korzyści wynikające z zastosowania nowoczesnych metod kształcenia docenią z pewnością osoby, które:

  • chcą samodzielnie organizować proces nauki,
  • pracują zawodowo,
  • mają małe dzieci,
  • często zmieniają miejsce pobytu,
  • chcą dostosować tempo nauki do własnych potrzeb,
  • mieszkają z dala od placówek edukacyjnych,
  • chcą zaoszczędzić pieniądze i czas na dojazdach.
Sprawdź studia pedagogiczne

FAQ:

Czy po licencjacie można być nauczycielem?

Aby być nauczycielem w klasach I-III, należy skończyć Edukację wczesnoszkolną i przedszkolną, która jest realizowana w toku studiów 5-letnich. Wyjątkiem jest nauczyciel języka (np. angielskiego) – w takim przypadku aspirujący nauczyciel może ukończyć studia podyplomowe Wczesne nauczanie języka angielskiego oraz przygotowanie pedagogiczne.

Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami, aby podjąć przygotowanie pedagogiczne do szkół podstawowych i być w nich zatrudnionym, należy posiadać studia magisterskie. Studia I stopnia uprawniają do podjęcia zatrudnienia w szkołach zawodowych.

Przygotowanie pedagogiczne – ile godzin trwa?

Wymiar zajęć teoretycznych oraz praktycznych ustalają przepisy zawarte w rozporządzeniu MEiN i wynoszą co najmniej 270 godzin dla teorii i co najmniej 150 godzin dla praktyki. Wszystkie kierunki z zakresu przygotowania pedagogicznego oferowane przez naszą Uczelnię spełniają ten wymóg. Słuchacze realizują program w trakcie trzech semestrów.

Jak zostać nauczycielem po innych studiach?

Przepisy dopuszczają możliwość uzyskania kwalifikacji do pracy jako nauczyciel przez osoby, które nie ukończyły wyższych studiów kierunkowych. W takim przypadku kandydat musi ukończyć studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć oraz zdobyć przygotowanie pedagogiczne. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jak zostać nauczycielem po innych studiach?”.

przygotowanie pedagogiczne studia online

Jak udowodnić przygotowanie pedagogiczne?

Absolwenci studiów z zakresu przygotowania pedagogicznego otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, który jest dokumentem potwierdzającym posiadane przygotowanie pedagogiczne. Dokumenty wydawane przez naszą Uczelnię są zgodne z aktualnymi przepisami.

Jak długo jest ważne przygotowanie pedagogiczne?

Wiele osób zastanawia nie tylko to, jak udowodnić przygotowanie pedagogiczne, ale to, czy posiada jakiś termin ważności. Warto podkreślić, że kwalifikacje uzyskane przez absolwentów w ramach przygotowania pedagogicznego uzyskiwane są dożywotnio.

Czy jest możliwe zatrudnienie nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego?

Co do zasady przygotowanie pedagogiczne jest najważniejszym wymogiem kwalifikacyjnym na każdym stanowisku nauczyciela. Przepisy dopuszczają jednak możliwość zatrudnienia nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego w kilku przypadkach – np. gdy nie zdobędzie w pierwszym roku pracy przygotowania pedagogicznego z przyczyn niezależnych od niego lub w sytuacji, gdy nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Wówczas, za zgodą kuratora oświaty, można zawrzeć umowę w trybie z art. Prawa oświatowego.